Barometrul
Date la septembrie 2026
Bursa de la București, pe înțelesul tuturor.
Un singur tabel pentru toată piața: sănătate financiară, risc de faliment, evaluare și mărime. Fiecare companie are un raport complet în spate, iar fiecare afirmație din acele rapoarte are sursa la vedere.
63
Companii acoperite
5,3
Scor median de sănătate
19
Cu scor de 7,5 sau peste
12
În zona de risc Altman
Regimul pieței
Companii peste media lor pe 200 de zile
66,1%
Măsurat pe 62 din cele 63 companii listate la București pe care le urmărim — restul n-au încă destul istoric de preț ca să aibă o medie pe 200 de zile.
Pe cele 294 de ședințe pe care le putem măsura, valoarea a stat între 48,4% și 80,3%, cu o mediană de 70,5%. Ultima ședință: 30 Oct 2026.
O numărătoare, nu un semnal. Spune câte companii se tranzacționează peste propria medie pe 200 de ședințe — nimic despre cât valorează vreuna și nimic despre ce ar trebui făcut.
Sezonul de raportări
Ce a raportat piața pentru trimestrul încheiat în iunie 2026
49 dintre cele 54 de companii pe care le-am putut măsura au raportat acest trimestru, din 63 de companii listate la București pe care le urmărim. 5 sunt încă pe un trimestru anterior.
29
au crescut veniturile
17
au scăzut
+5,5%
creștere mediană
28/46
marje în creștere
| Companie | Venituri | față de anul trecut | Marjă netă | Variația marjei |
|---|---|---|---|---|
| OMV Petrom SNP.RO | 11,7 mld. | +45,4% | 6,6% | -6,0pp |
| Banca Transilvania TLV.RO | 3,3 mld. | +18,5% | 39,8% | +0,9pp |
| Electrica EL.RO | 2,8 mld. | +23,1% | 5,3% | -4,6pp |
| Romgaz SNG.RO | 1,7 mld. | -6,6% | 43,7% | +4,7pp |
| Transelectrica TEL.RO | 1,7 mld. | +9,1% | 10,9% | +4,0pp |
| Alro ALR.RO | 1,3 mld. | +33,3% | 6,5% | +6,9pp |
| BRD Groupe Societe Generale BRD.RO | 1,1 mld. | +6,6% | 36,5% | -2,3pp |
| Nuclearelectrica SNN.RO | 1,1 mld. | -5,6% | 20,1% | -5,2pp |
| MedLife M.RO | 885,8 mil. | +11,2% | -4,2% | -2,2pp |
| Digi Communications DIGI.RO | 608,1 mil. | +11,1% | -5,3% | -5,1pp |
| Sphera Franchise Group SFG.RO | 377,1 mil. | -1,5% | 0,7% | +0,7pp |
| Premier Energy PE.RO | 352 mil. | +0,3% | 2,0% | -7,4pp |
| Fondul Proprietatea FP.RO | 345,4 mil. | +126,6% | 97,1% | +3,3pp |
| TeraPlast TRP.RO | 338,5 mil. | +11,9% | 1,5% | +1,1pp |
| Lion Capital LION.RO | 299,5 mil. | +18,0% | 88,0% | -1,5pp |
| Cris-Tim Family Holding CFH.RO | 299,2 mil. | +5,5% | 10,9% | +1,3pp |
| Electro-Alfa International EAI.RO | 227,9 mil. | +21,6% | 9,6% | -1,0pp |
| Aerostar ARS.RO | 206,9 mil. | +27,6% | 22,0% | +6,6pp |
| Transport Trade Services TTS.RO | 163,4 mil. | +2,6% | 3,4% | +5,7pp |
| Antibiotice ATB.RO | 162,6 mil. | -5,8% | 1,8% | -13,5pp |
| One United Properties ONE.RO | 156,4 mil. | -58,2% | 20,5% | -20,0pp |
| AROBS Transilvania Software AROBS.RO | 148,3 mil. | — | 10,4% | — |
| Compa CMP.RO | 144,4 mil. | -0,3% | -0,2% | +0,6pp |
| Infinity Capital Investments INFINITY.RO | 137,9 mil. | -13,0% | 75,2% | +13,6pp |
| Vrancart VNC.RO | 100,9 mil. | 0,0% | -6,9% | +3,8pp |
| Purcari Wineries WINE.RO | 92,6 mil. | -11,3% | 7,3% | +1,2pp |
| Oil Terminal OIL.RO | 91,7 mil. | +4,2% | -0,4% | -3,4pp |
| Patria Bank PBK.RO | 87,9 mil. | +27,4% | 16,4% | -0,4pp |
| Transilvania Investments Alliance TRANSI.RO | 69,7 mil. | +15,1% | 122,5% | +7,8pp |
| Romcarbon ROCE.RO | 66 mil. | -0,2% | 2,1% | +0,3pp |
| Impact Developer & Contractor IMP.RO | 56,7 mil. | -36,8% | 16,2% | -27,5pp |
| SOCEP SOCP.RO | 48,6 mil. | +7,0% | 12,3% | -6,0pp |
| Comelf CMF.RO | 46,8 mil. | +13,5% | 4,0% | +0,1pp |
| Biofarm BIO.RO | 45,3 mil. | -33,2% | -13,5% | -37,8pp |
| Turbomecanica TBM.RO | 37,6 mil. | +11,8% | 7,5% | +6,3pp |
| Alumil Rom Industry ALU.RO | 31,6 mil. | +1,5% | 4,2% | +0,1pp |
| Artego ARTE.RO | 30,6 mil. | -6,2% | 4,7% | +7,1pp |
| Santierul Naval Orsova SNO.RO | 27 mil. | +12,0% | 15,3% | +8,0pp |
| Bursa de Valori Bucuresti BVB.RO | 26,9 mil. | +29,9% | 24,1% | +10,8pp |
| Altur ALT.RO | 24,3 mil. | -11,4% | -6,0% | -7,1pp |
| Rompetrol Well Services PTR.RO | 21,8 mil. | +23,6% | 45,0% | +36,5pp |
| BRK Financial Group BRK.RO | 8,5 mil. | +90,5% | 12,8% | +41,2pp |
| Carbochim CBC.RO | 8,1 mil. | +0,8% | 5,1% | +8,3pp |
| Electromagnetica ELMA.RO | 6,6 mil. | -8,2% | 105,6% | +134,5pp |
| Electroaparataj ELJ.RO | 4,2 mil. | +47,3% | 9,1% | +10,4pp |
| AETA ELGS.RO | 1,4 mil. | -83,2% | -79,5% | -28,9pp |
| SIF Hoteluri CAOR.RO | 373,8 K | -19,2% | -20,5% | +38,5pp |
| Casa de Bucovina - Club de Munte BCM.RO | 835 | -90,5% | — | — |
| Sinteza STZ.RO | — | — | — | — |
Nu au raportat încă pentru acest trimestru: Aquila, Transgaz, Conpet, Evergent Investments, Uztel.
Veniturile și marja trimestrului, fiecare companie față de același trimestru de anul trecut. Acolo unde datele nu conțin un trimestru comparabil la aproximativ un an distanță, nu se afișează nicio cifră de creștere în locul uneia înșelătoare. Cifrele provin din raportările companiilor, în moneda în care raportează fiecare. O descriere a ceea ce s-a raportat — nu un clasament și nu o recomandare de investiții.
Cine raportează în continuare — calendarul financiar
| # | Sector | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Utilități | 10,0 | — | — | RON 82,3B | ||
| 2 | Energie | 8,9 | 3,00 | 30,1x | RON 75,0B | ||
| 3 | Energie | 8,1 | 6,40 | 19,9x | RON 66,7B | ||
| 4 | Servicii financiare | — | n/a | 9,0x | RON 43,9B | ||
| 5 | Servicii financiare | — | n/a | 15,0x | RON 23,6B | ||
| 6 | Utilități | 9,0 | 6,00 | 7,4x | RON 19,2B | ||
| 7 | Utilități | 8,6 | 2,30 | 13,2x | RON 17,7B | ||
| 8 | Utilități | 5,3 | 2,00 | 22,5x | RON 14,4B | ||
| 9 | Utilități | 7,4 | — | 16,4x | RON 7,4B | ||
| 10 | Utilități | 7,9 | 2,00 | 15,1x | RON 7,2B | ||
| 11 | Energie | 5,0 | 1,90 | 13,3x | RON 6,6B | ||
| 12 | Servicii de comunicații | 2,6 | — | — | RON 6,0B | ||
| 13 | Sănătate | 3,8 | 2,50 | 1080,0x | RON 5,7B | ||
| 14 | Imobiliare | 4,3 | 2,00 | 16,4x | RON 3,5B | ||
| 15 | Consum de bază | 7,1 | 7,10 | 25,2x | RON 3,2B | ||
| 16 | Servicii financiare | 7,0 | n/a | 10,5x | RON 2,9B | ||
| 17 | Industrie | 9,2 | — | — | RON 2,9B | ||
| 18 | Industrie | 9,5 | 10,60 | 19,2x | RON 2,7B | ||
| 19 | Servicii financiare | 7,9 | n/a | 3,5x | RON 2,4B | ||
| 20 | Industrie | 6,3 | 4,40 | 30,6x | RON 2,0B | ||
| 21 | Servicii financiare | 9,1 | n/a | 2,9x | RON 1,8B | ||
| 22 | Servicii financiare | 8,4 | n/a | 13,1x | RON 1,7B | ||
| 23 | Servicii financiare | 8,6 | n/a | 8,8x | RON 1,4B | ||
| 24 | Sănătate | 8,9 | 11,80 | 19,6x | RON 1,3B | ||
| 25 | Sănătate | 2,9 | 2,70 | 190,0x | RON 1,3B | ||
| 26 | Industrie | 3,3 | 2,20 | — | RON 1,2B | ||
| 27 | Industrie | 3,8 | 3,30 | — | RON 1,2B | ||
| 28 | Consum ciclic | 6,4 | 3,50 | 20,9x | RON 1,2B | ||
| 29 | Industrie | 6,7 | 2,50 | 18,6x | RON 1,2B | ||
| 30 | Materiale de bază | 2,6 | 1,80 | — | RON 1,0B | ||
| 31 | Tehnologie | 8,9 | 4,10 | 15,6x | RON 833,3M | ||
| 32 | Consum de bază | 5,3 | 2,70 | 15,4x | RON 802,3M | ||
| 33 | Servicii financiare | 8,2 | n/a | 31,3x | RON 759,7M | ||
| 34 | Energie | 6,3 | 4,30 | 12,2x | RON 658,0M | ||
| 35 | Servicii financiare | — | n/a | 15,3x | RON 495,5M | ||
| 36 | Imobiliare | 2,4 | 1,60 | 12,1x | RON 444,6M | ||
| 37 | Energie | 3,3 | 1,30 | 11,6x | RON 347,7M | ||
| 38 | Industrie | 9,5 | 7,20 | 19,1x | RON 290,1M | ||
| 39 | Industrie | 4,4 | 4,80 | — | RON 187,9M | ||
| 40 | Consum ciclic | 2,6 | 0,40 | — | RON 185,9M | ||
| 41 | Energie | 8,4 | 4,20 | 13,2x | RON 183,0M | ||
| 42 | Industrie | 2,1 | — | — | RON 157,9M | ||
| 43 | Consum ciclic | 4,3 | 1,70 | 71,0x | RON 154,7M | ||
| 44 | Materiale de bază | — | — | — | RON 129,3M | ||
| 45 | Tehnologie | 0,0 | — | — | RON 124,3M | ||
| 46 | Industrie | 5,8 | 2,70 | — | RON 120,2M | ||
| 47 | Industrie | 5,8 | 2,00 | 16,1x | RON 119,0M | ||
| 48 | Sănătate | 3,7 | 2,00 | — | RON 112,5M | ||
| 49 | Consum ciclic | 2,4 | 1,70 | 21,0x | RON 110,9M | ||
| 50 | Materiale de bază | 4,0 | — | — | RON 108,8M | ||
| 51 | Industrie | 5,7 | 2,10 | 23,2x | RON 104,3M | ||
| 52 | Materiale de bază | 3,6 | — | — | RON 102,3M | ||
| 53 | Industrie | 8,1 | 2,90 | 11,9x | RON 81,9M | ||
| 54 | Industrie | 3,5 | 1,40 | 192,0x | RON 80,5M | ||
| 55 | Consum ciclic | 3,2 | 3,30 | 216,2x | RON 70,2M | ||
| 56 | Consum ciclic | 2,3 | 12,70 | — | RON 57,5M | ||
| 57 | Servicii financiare | 7,7 | n/a | 5,5x | RON 55,5M | ||
| 58 | Tehnologie | 2,0 | -0,80 | — | RON 30,7M | ||
| 59 | Consum ciclic | 1,8 | 38,00 | 13,0x | RON 21,1M | ||
| 60 | Consum ciclic | 2,4 | 1,50 | — | RON 20,4M | ||
| 61 | Materiale de bază | 5,0 | -0,20 | — | RON 18,5M | ||
| 62 | Industrie | 5,0 | 0,30 | — | RON 4,9M | ||
| 63 | Energie | 3,3 | -0,70 | — | RON 4,6M |
Aceeași metodă, două piețe
Bucureștiul și restul lumii, citite la fel
O companie de la Bursa de Valori București și una listată oriunde altundeva primesc aceeași pagină: aceleași verificări, fiecare prag scris lângă cifra lui, și sursa lângă fiecare afirmație. Rapoartele se generează în limba ta pentru orice companie, nu doar pentru cele românești.
Deschide-le pe amândouă și compară paginile:
Scorul de sănătate este al nostru, construit din marje, randamente, îndatorare și generare de numerar. Scorul Altman Z și raportul P/E nu sunt — sunt măsurile standard publicate, aplicate nemodificat, ca să ne poți verifica socoteala. Cifrele vin din raportările companiilor și sunt exprimate în moneda în care raportează fiecare. Nimic de aici nu este sfat de investiții și nimic nu este țintă de preț. Scorul Z lipsește la bănci și la celelalte instituții financiare, unde nu este o măsură relevantă.
Cum punctăm companiileNu e pe listă?
Tabelul acoperă Bucureștiul. Produsul acoperă restul — scrie orice companie listată și citești aceeași analiză, gratis, fără cont.
Citește un raport gratuit